Stručno naučni skup povodom osam vijekova nezavisnosti SPC

Povodom obilježavanja 800-e godišnjice autokefalnosti Srpske Pravoslavne Crkve na Filološkom fakultetu u Banja Luci organizovan je stručno – naučni skup.

Kroz naučne radove govorilo se o folklornoj tradiciji o Svetom Savi kao i bibliografiji narodnih umotvorina posvećenih ovom prvo srpskom arhiepiskopu.

Učesnik na skupu prof.dr.Jelenka Pandurević kaže kako ovaj skup traje već drugu sedmicu, a sve u sklupu osam vijekova autokefalnosti kao i da se ovaj projekat organizuje u saradnji sa studentima sa katedre za srbistiku kao i uz podršku katedre za nacionalnu istoriju i studenata istorije. Navodi i to da je ovaj skup, lokalnog karaktera kao i da su u njega uključeni učenici iz osnovnih i srednjih škola.

Koordinator projekta za ovaj naučni skup Milica Vučkovac smatra da je važno održavati ovakve događaje radi naše istorije ali i toga da se mladi, upoznaju sa istorijom Srpske pravolsavne crkve.

Sa sličnim stavovima govore i studenti koji smatraju da je važno govoriti o prošlosti i kulturi našeg naroda.

Ovaj događaj organizuje se i povodom dana Univerziteta u Banja Luci koji obilježava 44, godine postojanja.

Đorđe čereković

seven + 8 =