Novka Mirić : Mladi treba da češće posjećuju sajmove knjiga

Beogradski sajam knjiga već nekoliko godina, u veliko broju okuplja mnogo izdavačkih kuća  iz Republike Srpske čija su izdanja veoma prepoznata i tražena od strane posjetilaca. Sa mnoštvo knjiga, udžebenika, monografija, časopisa,  naučnih radova svoje izdavačke aktivnosti predstavljao je i Univerzitet u Istočnom Sarajevu a više o svemu će govoriti i naš gost predstavnik ispred Univerziteta u Istočnom Sarajevu sa fakulteta za poslovnu ekonomiju iz Bijeljine prof.dr.Novka Mirić.

Prije svega dobar dan i hvala ti na izdvojenom vremenu.

Hvala i vama.

Koliko dugo vaša izdavačka kuća dolazi na ovaj sajam ?

– Naš univerzitet je osnovan 1993.godine i odmah smo uključeni u posjetu sajma znači više od 15 godina smo aktivni na sajmu.-

Koliko su posjetioci zaniteresovani za izdanja koja dolaze iz Republike Srpske ?

– Pa imamo tako kvalitetne knjige tako da imamo posjetilaca koji su zaiteresovani za kupovinu i gledaju naše knjige. Imamo kvalitetne kadrove odnosno profesore i izdavače. –

Po vama, šta bi trebalo učiniti da književna izdanja iz Republike Srpske budu tražena i prepoznata u Srbiji i samom regionu?

– Naša izdanja su već prepoznata u cijelom regionu i van regiona i u inostranstvu se naše knjige štampaju na stranim jezicima. Ipak treba više ovakvih sličnih sajmova organizovati i ovaj sajam je jedan od najboljih gdje je promocija naših knjiga daleko stigla.

Svjesni smo da savremeni život u kojem je internet zastupljen, mnogo udaljava ljude od samog čitanja. Po vama koliko pisana raječ može opstati u savremenom dobu ?

– Tehnologija je mnogo učinila nažalost da mnogi ne čitaju niti gledaju knjige ali knjiga je živa riječ jer ono što se pročita nikada se ne zaboravlja a internet je tako smatram, samo privremeno jer dok nam treba tu je ali knjiga je vječito ono što se pročita i  dodirom ostvari, ostaje trajno. –

Vidimo da studenti i mladi ljudi mnogo dolaze. Po vama koliko je važno za jednu mladu osobu da posjećuje sajam knjiga ?

– Za mlade osobe kao i za starije je jako bitnoposjećuju sajmove ali omladina ovdje ima veliki izbor a evo vidimo da je velika posjeta učenika i osnovnih i srednjih škola i za njih je mnogo bitno da čitaju, živu riječ, knjigu. –

Da li će te nastaviti dolaziti i narednom periodu na ovaj sajam knjiga ?

– Obavezno mi nikada to nismo ni prekidali.

Hvala vam na izdvojenom vremenu.

– Hvala i vama lijepo ?

fourteen + 9 =