Kako da izbjegnemo zarazu dok smo u marketima

Iako trenutno nema dokaza da bi hrana mogla biti izvor ili prenosnik zaraze korona virusom, stručnjaci savjetuju pojačane mjere opreza prilikom kupovine u marketima, kako bi se eventualni rizik smanjio.

Te mjere, kako naglašavaju u Institutu za javno zdravstvo RS, između ostalog podrazumijevaju da se prilikom boravka u radnjama poštuje udaljenost među ljudima od najmanje jednog metra.

– Ne treba da diramo predmete i namirnice koje nećemo kupovati, treba da pokrijemo nos i usta maramicom prilikom kihanja, kašljanja, a nakon toga bacimo maramicu u smeće. Takođe, potrebno je prati ruke i koristiti dezinfekciona sredstava prije i nakon kupovine – kaže za Srpskainfo načelnica Službe za higijenu i zdravstvenu ekologiju u IJZ Vesna Rudić Grujić.

Prema njenim riječima, mogu se koristiti platneni cegeri i torbe, koje je moguće prati nakon upotrebe.

– Upakovane namirnice se mogu prebrisati dezinfekcionim sredstvom, 70-procentnim alkoholom ili sredstvom na bazi hlora, voće i povrće treba temeljito oprati, jabuke, kruške oljuštiti, a termički obraditi one namirnice koje mogu termički da se obrađuju – objašnjava Grujićeva.

Dodaje da osobe koje sumnjaju da bi mogle biti pozitivne na infekciju ne treba da obavljaju kupovinu i izlažu riziku druge.

– Rezultati jednog istraživanja procjenjuju koliko dugo virus SARS-CoV-2 može preživjeti na različitim površinama i oni su pokazali da virus može opstati do 72 sata na plastičnoj ili površini od nerđajučeg čelika, do četiri sata na bakru i do 24 sata na kartonu. Međutim, ovo istraživanje je provedeno u laboratorijskim uslovima, u kojima je kontrolisana relativna vlažnost i temperatura, i trebalo bi oprezno da se tumači u realnom okruženju. Istraživanja na ovu temu još traju i nije dokazano da bi se infekcija mogla lako prenijeti na ovaj način, odnosno preko površina – kaže Grujićeva.

Objašnjava da postoji više otvorenih pitanja koja se odnose na preživljavanje virusa, virulentnost i infektivnu dozu.

– Za sada se zna da se virus prenosi kapljičnim putem ili dodirivanjem kontaminirane površine rukama, a zatim dodirivanjem lica, očiju, nosa, usta. Na osnovu dosadašnjih istraživanja i saznanja, rizik za prenos virusa putem dodirivanja hrane ili pakovanja hrane i predmeta u radnjama je nizak. Da bi se dodatno smanjio rizik, preporučuje se učestalo pranje ruku 20 sekundi sapunom i toplom vodom i korištenje dezinfekcionih sredstava na bazi alkohola – ističe sagovornica Srpskainfo.

Kada je riječ o bezbjednosti hrane, SZO je izdala preporuke za mjere predostrožnosti, koje uključuju savjete u provođenju prikladnih higijenskih mjera kod rukovanja hranom i njene pripreme.

– Mjere koje su prepuručene ne razlikuju se mnogo od uobičajenih mjera za sigurnost hrane kao što su pranja ruku, temeljno pranje namirnica korištenjem higijenski ispravne vode, termička obrade hrane – temperatura iznad 63 stepena uništava virus, i izbjegavanja moguće unakrsne kontaminacije između kuvane i sirove hrane – poručuje Grujićeva.

Nedavno objavljeni preliminarni rezultati eksperimenta u Hajnsbergu, njemačkom gradu gdje je uspostavljana takozvana „živa laboratorija“, pokazali su, takođe, da ne postoji značajan rizik od zaraze pri odlasku u kupovinu.

Doktor Hendrik Štrek, direktor Instituta za infektologiju Univerzitetske bolnice u Bonu, rekao je, predstavljajući rezultate, da se zaraza ne širi doticanjem istih predmeta, nego dužim boravkom ljudi u neposrednoj blizini.

Podsjećamo, vodeći njemački infektolozi na dnevnoj bazi u „njemačkom Vuhanu“, kako se često naziva Hajnsberg, prate 1.000 ljudi i bilježe situaciju unutar 500 domova, obilaze javne prostore poput škola, parkova, radnji, uzimaju uzorke i analiziraju ih. Međutim, u domovima zaraženih porodica nigdje nije pronađen živi virus, ni na jednoj površini – staklenoj, plastičnoj, drvenoj, a uzeti su uzorci sa kvaka, mobilnih, ve-ce šolja…

Cilj ovog eksperimenta jeste da se otkrije koliko se korona zadržava na mobilnim telefonima, kvakama od vrata, daljinskim upravljačima, tanjirima i šoljicama, kako se zapravo širi i koliko je učešće „skrivenih“ prenosilaca virusa.

Stručnjaci planiraju, ipak, da prikupljena saznanja dodatno provjere još preciznijim istraživanjima, pa tek onda da izađu sa zaključcima koji će tamošnjim vlastima biti smjernice za postepenu normalizaciju života.

Smjernice

• izbjegavajte česte odlaske u kupovinu
  • izbjegavajte kupovinu za vrijeme najvećih gužvi
  • vlažnim antibakterijskim maramacima obrišite drške kolica i korpa
  • vlažnim maramicama možete prebrisati i proizvode koje uzimate sa polica
  • ne dodirujte lice
  • u prodavnicama obavezno održavati fizičku distancu, najbolje do dva metra
  • u kupovinu nosite pamučne cegere, nakon korištenja operite ih na 60 stepeni Celzijusa
  • po dolasku kući prebrišite radne površine na koje ste spustali namirnice
  • voće i povrće potopite u rastvor vode i sode bikarbone, ostavite oko 15 minuta i dobro isperite
  • operite ruke u trajanju od 20 sekundi

Među trgovcima nema pozitivnih na virus

Alen Šeranić, ministar zdravlja i socijalne zaštite RS, potvrdio je da se radnici u marketima u Srpskoj redovno testiraju.

– U svakom turnusu testiranja imamo određen obuhvat radnika u marketima, i svi rezultati do sada su bili negativni. To je dobro, jer te radnike ne posmatramo samo s aspekta njihovog radnog mjesta, nego i kao dio porodice čiji članovi mogu da se zaraze korona virusom iz nekih drugih izvora. Do sada nije bilo slučajeva infekcije među njima zbog provođenja svih preporuka, dezinfekcije prostora i provođenja mjera lične zaštite kako kupaca, tako i trgovaca – kaže Šeranić.

Izvor : Srpska.info