BLC u posjeti Univerzitetu u Beču

Banja Luka College u posjeti visokoškolskoj ustanovi u AustrijiVisokoškolska ustanova ,,Fachhochschule iz Wiener Neustandta’’ organizovala je događaj ,,Dane otvorenih vrata’’ na kom je, u organizovanoj posjeti boravio i Banja Luka College.

Ovaj organizovani događaj, omogućio je zainteresovanima da vide različita dostignuća koje je ova visokoškolska ustanova, postigla u oblasti ekonomije, marketinga, inženjeringa, informatike, elektronike, biomedicine, i drugim oblasti.

Zainteresovanima je također,bio omogućen i pristup pojedinim kabinetima gdje se izvodi praktični dio nastave, način upisa i sadržaj na određenim smjerovima kao i ponuda u okviru studentskog smještaja za vrijeme studija.

Mnogobrojni studenti koji dolaze u okviru posjete,ovdje su prvi put, pri čemu ističu veliko zadovljsto ponuđenim  sadržajem  zbog čega  žele i da nastave školovanje na ovoj visokoškolskoj ustanovi.

,, Nije ono što sam htjela upisati, ali slično je tome. I čula sam da dosta mojih prijatelja se upisalo na taj fakultet i onda kaže, zadovoljni su, fino sve ide i šta ću i ja.’’

Pored studenata ovaj događaj ostavio je veliko zadovoljsto i kod  profesora koji dolaze na ovaj organzovani susret.

Prof.dr.Nenad Novaković, ističe kako već sedam godina Banja Luka College ima intezivnu saradnju sa Fachhochshuleom iz Wiener Neustandta i da je to saradnja kojoj se poklanja dosta pažnje.

,,Naime to je značajno iz razloga što možemo da vidimo na koji način studiraju naše kolege iz EU i da se i mi osavremenimo i vidimo šta je to . Prednost je prvo da odemo dalje od Laktaša, da vidimo kako se živi u nekom drugom svijetu i da iz tog kursa posmatramo i pogledamo ovdje nas a druga stvar je da pogledamo u šta ljudi ulažu. Kada vidimo da je njihova biblioteka veća od zgrada BLC-a, kada vidimo da ljudi ulažu sredstva i trud u ljude koji praktično znaju nešto da urade i u praktične radionice. Od tih ljudi iz Beča sa Fachhochshulea moežmo da naučimo stvario da se oni bave realnim životom, da su oni spušteni na zemlju i da oni pokušavaju da stvore onu premisiju: Školujmo čovjeka potrebnog društvu, a ne čovjeka potrebnog birou.’’

Domaćini koji su omogućili prijatne i ugodne trenutke svojim posjetiocima, ne kriju zadovoljstvo zbog velikog dolaska kao i zainteresovanosti za upis na njihovu visokoškolsku ustanovu.

Koordinator programa i predavač na Fachhochshuleu Mag.Jagodinka Petrikić-Zlatkov istikla je pohvalu za Banja Luka College i njihovu organanizovanost kroz dolazak autobusom na ovu Visokoškolsku ustanovu i ovaj događaj koji organizuju.

,, Dan otvorenih vrata organizujemo već petnaest godina i od kad sam ja tu organizujemo svake godine, znači ovaj ,,Dan otvorenih vrata’’ ima tradiciju već dvadeset godina. Vi ste jedini koji dolaze ovako organizovani,ostali uglavnom dođu sa roditeljima, kolima, ili dođu nek drugi put jer petak je teže da se organizuju iz drugih zemalja. Ranije smo imali subotom ali onda su došli do zaključka da je petak ovako bolje za studente iz Austrije jer je lakše da dođu nego da dođu subotom.

Ona također ističe i da je za razliku od naših fakluteta i univerziteta sa teritorije bivše Jugoslavije ta što studenti ovdje imaju fantastične uslove za studiranje.

’’Imaju jako lepih praktičnih dijelova studija za vrijeme studija i naravno naša praksa na kraju. Taj dio prakse je obavezan dio studiranja i kroz to 80% studenata ima posao prije nego što je završilo studije. Jer to je cilj cijele priče da ljudi imaju posao kada završe studije.,,

Na visokoškolskoj ustanov Fachhochshuleu trenutno studira više od 3600 studenata iz 65 zemalja svijeta a među kojima je i Bosna i Hercegovina.

Pripremio Đorđe Čereković.

2 + four =